Program zajęć dodatkowych wspierających rozwój kompetencji kluczowych uczniów szkół gimnazjalnych województwa opolskiego w roku szkolnym 2010/2011

AKTUALNOŚCI

1.06.2011

Szlakiem dolnośląskich cystersów
25 maja uczestnicy projektu pn. „Program zajęć dodatkowych wspierających rozwój kompetencji kluczowych uczniów szkół gimnazjalnych województwa opolskiego w roku szkolnym 2010/2011” uczestniczyli w wycieczce „Śladami dolnośląskich cystersów”. Wcześniej jednak uczniowie zwiedzili także i inne miejscowości regionu z ich najcenniejszymi zabytkami. Pierwszym przystankiem w naszej podróży była Niemcza - miasto, którego nazwa wywodzi się prawdopodobnie od starosłowiańskiego słowa Niemiec oznaczającego osobę obcą. Wg zasłyszanej przez nas legendy Niemcza została odbudowana przez Niemców – osoby spoza grodu. Przypomniana została nam również historia zwycięskiej bitwy z 1017 roku, kiedy to za panowania Bolesława Chrobrego odparto najazd zbrojny cesarza niemieckiego Henryka II wraz z oddziałami czeskimi i luteckimi. Zwiedziliśmy najważniejsze zabytki miasta: basztę "Bramy Górnej", Kościół pw. św. Wojciecha, Kościół p.w św. Piotra i Pawła, podziwialiśmy krzyż pokutny, a także pozostałości murów obronnych i położony na wyniosłym północnym zboczu wzniesienia zamek.Następnie udaliśmy się do Ząbkowic Śląskich – miasta, które od momentu założenia w II połowie XIII w. aż do 1945 r. nosiło nazwę Frankenstein. Nazwę tę „przywieźli” prawdopodobnie ze sobą pierwsi osadnicy - założyciele miasta, pochodzący z Frankonii - z krainy historycznej Niemiec nad środkowym Renem. Uczniowie poznali historię wyjaśniającą nazwę miejscowości oraz usłyszeli mrożącą krew w żyłach historię z 1606 roku dotyczącą zbrodniczej i rabunkowej działalność szajki miejscowych grabarzy ich pomocników. Później poznaliśmy historię ząbkowickiego zamku, którego ruiny istnieją do dziś. Sam zamek został wzniesiony prawie w tym samym miejscu, w którym znajdował się zamek piastowski, wzniesiony około 1290 roku przez księcia Bolka I Świdnicko – Ziębickiego. Z zainteresowaniem słuchaliśmy też legend „O złotym kluczyku i smoku z ząbkowickiego zamku” oraz „Skarbie na ząbkowickim zamku”. Zwiedziliśmy też ratusz, który jest już szóstą budowlą, powstałą w tym miejscu od czasu założenia miasta. Poznaliśmy historię obrazu Michaela Willmanna „Obnażenie z szat” i usłyszeliśmy kolejną legendę, tym razem o ząbkowickim kacie.
Największą atrakcją w Ząbkowicach Śląskich była jednak Krzywa Wieża. Do dziś nie można z całą pewnością stwierdzić, kiedy dokładnie powstała Krzywa Wieża ani w jakim celu ją zbudowano. Sprawdziliśmy: obecnie odchylenie wieży od pionu wynosi 2,14 m. Poznaliśmy kilka hipotez na temat „krzywości” wieży. Przekonała nas najbardziej ta o trzęsieniu ziemi, które kilkakrotnie nękały te tereny.

Po obiedzie udaliśmy się do Henrykowa, wsi nad rzeką Oławą u zachodniego podnóża Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich, około 55 km na południe od Wrocławia. To tu w 1222 roku powstała tu fundacja cysterska dokonana przez kanonika Mikołaja, notariusza wrocławskiego księcia Henryka Brodatego - za jego zgodą i z określenia formalnego fundatora w osobie książęcego syna Henryka II Pobożnego. W 1227 roku przybyli tu pierwsi zakonnicy z Lubiąża. Zwiedziliśmy to, co zostało z dawnych czasów: XIII wieczny kościół Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela, rozbudowany w XIV, XVII i XVIII wieku o barokowym wystroju wnętrz , barokowy klasztor z XVII wieku (obecnie filia Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu) z klasztorem do którego przylegają: tarasowy ogród włoski z XIX wieku i ogród opacki z XVIII wieku. Zwiedziliśmy też oranżerię z XVIII wieku oraz park krajobrazowy z licznymi pomnikami przyrody. Musieliśmy też zobaczyć fragmenty muru obronnego z XVII wieku z barokowymi bramami: Dolną z roku 1790 i Górną z roku 1701, a także sprawdzić, gdzie powstała słynna "Księga Henrykowska", zawierająca m.in. pierwsze zdanie w języku polskim "day ut ia pobrusam, a ti poziwai" ("daj ja pomielę, a ty odpocznij").
Opiekunami wycieczki byli: Joanna Kafel-Szymańska, Halina Lau, Agnieszka Gołębiewska i Bartosz Olszewski
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Noc horrorów

24 maja br. uczniowie biorący udział w zajęciach projektowych „Dialog filmu z literaturą” w ramach przygotowań do inauguracji rozpoczęcia działalności Szkolnego Klubu Filmowego zorganizowali z pomocą opiekuna projektu „Noc horrorów”. Spotkanie, nagłośnione przez uczestników projektu 6, spotkało się z dużym zainteresowaniem uczniów z innych projektów. Mamy nadzieję, że takie spotkania wzbudzą też zainteresowanie filmem, teatrem i ich związkami z literaturą i inne osoby.


Wsparcie pedagogiczno-psychologiczne

23 maja br. uczestnicy projektu „Program zajęć dodatkowych wspierających rozwój kompetencji kluczowych uczniów szkół gimnazjalnych województwa opolskiego w roku szkolnym 2010/2011” udali się na wycieczkę na basen, co było związane z realizowaniem zajęć z zakresu wsparcia pedagogiczno-psychologicznego. Uczniowie mieli zorganizować popołudnie, przygotować dla siebie zadania grupowe. W nagrodę, z pomocą opiekunów poszczególnych grup, mogli zrealizować swój projekt. Tego też dnia uczestnicy projektu „Mój region – interesujący czy nie” oraz „Czy zanieczyszczenie środowiska to nasz problem” brali udział w zajęciach z pierwszej pomocy. Uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w tych zajęciach w terenie, zgodnie z zamysłem opiekunów projektu.


„człowiek – najlepsza inwestycja” Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 15-04-2011 Wycieczka do Wrocławia i Aquaparku.

W piątek, 15 kwietnia po zakończonych egzaminach gimnazjalnych, 45 uczestników projektu pn. „Program zajęć dodatkowych wspierających rozwój kompetencji kluczowych uczniów szkół gimnazjalnych województwa opolskiego w roku szkolnym 2010/2011” udało się na wycieczkę do Wrocławia i Aquaparku w Polkowicach.
Podczas wizyty we Wrocławiu uczestnicy mieli okazję poznać zabytki regionu, zwiedzić Ostrów Tumski.
W „Aquaparku Polkowice” uczestnicy projektu spędzili 2,5 godziny. Ratownik przeprowadził zajęcia dotyczące bezpieczeństwa podczas pobytu w wodzie i pierwszej pomocy.

Program zajęć dodatkowych wspierających rozwój kompetencji kluczowych uczniów szkół gimnazjalnych województwa opolskiego w roku szkolnym 2010/2011

14-12-2010 Wycieczka " Najciekawsze zabytki Brzegu i okolic"

We wtorek, 14 grudnia uczestnicy projektu „Program zajęć dodatkowych wspierających rozwój kompetencji kluczowych uczniów szkół gimnazjalnych województwa opolskiego w roku szkolnym 2010/2011” wzięli udział w wycieczce Szlakiem Polichromii Brzeskich. Odwiedzili Zamek Piastów Śląskich, kościół Podwyższenia Św. Krzyża, kościół w Małujowicach, kościół w Krzyżowicach, zespół pałacowo-zamkowy w Oleśnicy Małej. Celem wycieczki było poznanie najpiękniejszych zabytków regionu, a także znalezienie odpowiedzi na pytanie: dlaczego właściwie należy chronić zabytki?, na czym polega lokalny patriotyzm oraz dlaczego warto znać historię swojego regionu.Program zajęć dodatkowych wspierających rozwój kompetencji kluczowych uczniów szkół gimnazjalnych województwa opolskiego w roku szkolnym 2010/2011

08-12-2010 Wycieczka do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie

8 grudnia 2010 uczestnicy projektu „Program zajęć dodatkowych wspierających rozwój kompetencji kluczowych uczniów szkół gimnazjalnych województwa opolskiego w roku szkolnym 2010/2011” wzięli udział w wycieczce do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. M. Kopernika w Chorzowie. Uczniowie byli na zajęciach „Miejsce Ziemi we Wszechświecie. Układ Słoneczny. Skutki ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi – czas, pory roku, kalendarz.”
Celem wycieczki było utrwalenie wiadomości o budowie Układu Słonecznego, poznanie wyglądu nieba nad Polską w zależności od pory roku, poznanie istoty funkcjonowania kalendarza oraz skutków ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi.„człowiek – najlepsza inwestycja”

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego